Jak zarejestrowac samochód online
Jak zarejestrować samochód online?
4 października, 2020
Samochody hybrydowe – czy warto se na nie zdecydowac
Samochody hybrydowe – czy warto się na nie zdecydować?
6 października, 2020
Automatyczna czy manualna skrzynia biegow – na co się zdecydowac

Wielu kierowców podchodzi do automatycznych skrzyni z dużą dozą rezerwy i nieufności. Na naszych ulicach wciąż królują samochody z wersją manualną. Ta tendencja może się wiązać także z ciągłą wiarą w to, że automaty dedykowane są raczej samochodom luksusowym, co aktualnie jest oczywiście mitem – bez problemu natrafimy na nie w „zwykłych” pojazdach miejskich. Na który wariant warto się zdecydować w obecnych czasach?

Dlaczego wciąż wybieramy skrzynie manualne?

Kierowcy powołują się przede wszystkim na przyjemność z jazdy, którą daje możliwość pełnienia stałej kontroli nad zmianą biegów i lepszego wyczucia, poznania własnego samochodu. Zwolennicy manualnej skrzyni biegów zwracają uwagę na swobodę jazdy, którą daje możliwość samodzielnego decydowania o dostosowaniu obrotów do prędkości auta.

Jako zdecydowaną zaletę wymieniają także mniejszą awaryjność ręcznej skrzyni w stosunku do automatycznej; potrzeba serwisowania rzeczywiście jest tutaj znikoma. Wymaga przede wszystkim regularnego przeglądu stanu oleju, natomiast sama wytrzymałość manuali sięga najczęściej poziomu wydolności całego samochodu. Pozytywnie odbija się to na naszej kieszeni; im rzadsza potrzeba serwisowania, tym więcej pieniędzy zaoszczędzimy, a raczej po prostu ich nie wydamy. Co więcej, tradycyjne skrzynie same w sobie są po prostu tańsze od automatycznych, stanowią więc zdecydowanie bardziej ekonomiczny wybór; wpływ na różnicę w cenie ma przede wszystkim znacznie prostsza konstrukcja.

Skrzynia automatyczna – główne wady i zalety

Pomimo ilości zwolenników skrzyni manualnej, drugie rozwiązanie także zyskało grono fanów wśród kierowców. Wśród zalet automatycznej skrzyni biegów wymienia się przede wszystkim wygodę. Nie musimy pamiętać o sprzęgle (co stanowi udrękę zwłaszcza dla początkujących kierowców) i stale poruszać drążkiem, dzięki czemu odpoczywają zarówno nogi, jak i ręce. Pozwala jednocześnie skupić się wyłącznie na drodze, wzrasta więc poziom koncentracji, co także docenią młodzi kierowcy, nie do końca oswojeni jeszcze z prowadzeniem samochodu, zwłaszcza w przypadku długiego stania w korkach.

Podstawową wadą będzie z pewnością wysokość kwoty wskazanej na fakturze za naprawę w przypadku awarii skrzyni. Ze względu na zdecydowanie bardziej skomplikowany od manualnego mechanizm, naprawa jest trudniejsza, a więc droższa. Minusem będzie także problem przy przestawieniu się ze skrzyni automatycznej na manualną przy konieczności nagłej zmiany samochodu – na przykład zastępczego w przypadku kolizji.

Na co się więc zdecydować?

Wybór będzie zależał przede wszystkim od osobistych preferencji i możliwości finansowych. Jeśli kierują nami przede wszystkim względy ekonomiczne, pozostańmy przy tradycyjnej skrzyni biegów. Dbając głównie o własny komfort, zdecydujmy się na samochód z automatem. Różnice między manualną a automatyczną skrzynią biegów dotyczą bowiem przede wszystkim tych dwóch kwestii. Jeżeli możliwość utrzymywania stałej kontroli nad pojazdem jest bliska naszemu sercu i konieczność zmiany biegów czy panowania nad sprzęgłem nas nie irytuje, nie znajdziemy minusów w manualu. Jeśli jednak jest elementem, który wspominamy z nauki jazdy tylko w formie horroru i nie obawiamy się ewentualnych kosztów usuwania awarii, zdecydowanie docenimy komfort automatów.

Komentarze są wyłączone.