Sprawdzony-sposob-na-szybka-sprzedaz-auta
Sprawdzony sposób na szybką sprzedaż auta
6 października, 2020
Zakup auta uzywanego – jakie czynnosci wykonac pozniej
Zakup auta używanego – jakie czynności wykonać później?
8 października, 2020
Czym jest program CEPIK i jak pomaga kierowcom

Choć od uruchomienia systemu CEPIK minęło już sporo czasu, wciąż nie każdy kierowca miał okazję przekonać się, do czego służy i jakie daje możliwości. Nie zawsze też będzie musiał, jednak trzeba pamiętać, że w przypadku tego systemu, który na dobre zaczął działać od stycznia 2016 roku, ważna jest umiejętność znajdowania kluczowych informacji, np. podczas kupowania samochodu używanego. Jak działa CEPIK?

Co to jest system CEPIK?

Właściwie SI CEPIK to System Informatyczny Centralnej Ewidencji Pojazdów I Kierowców. Jest to, jak sama nazwa wskazuje, system ewidencji pojazdów, które zostały zarejestrowane na terenie Polski oraz w odniesieniu do rynku Unii Europejskiej. CEPIK ma za zadanie zbierać dane o pojazdach i kierowcach i udostępniać je odpowiednim podmiotom. Dzięki temu dużo łatwiej jest kontrolować samochody jeżdżące po drogach w kraju, a także przeciwdziałać przestępstwom z tym związanymi.
Od początku 2016 roku CEPIK prowadzony jest przez Ministra Cyfryzacji, a jego poprawnym działaniem i utrzymaniem zajmuje się Centralny Ośrodek Informatyki. System ten jest zgodny z obowiązującym w Polsce prawem o ruchu drogowym i regulowany przez odpowiednią ustawę. To właśnie ona określa zakres danych, jakie są gromadzone w ramach systemu CEPIK.

Jakie informacje znajdziesz w systemie CEPIK?

Ta centralna ewidencja samochodowa gromadzi dane o kierowcach, w Centralnej Ewidencji Pojazdów, oraz kierowcach w Centralnej Ewidencji Kierowców. Ta pierwsza gromadzi dane o zarejestrowanych samochodach, czyli dane pojazdu (marka, model), dane techniczne (pojemność silnika, moc), informacje o dokumentach, dane właścicieli – aktualnego i poprzednich, adnotacje o kradzieżach, wyrejestrowaniu czy sprzedaży pojazdu a także informacje o OC, badaniu technicznym, przebiegu i innych.
Z kolei w przypadku CEK mamy do czynienia z informacjami o uprawnieniach do kierowania pojazdami, o statusie uprawnień, np. o tym, że dana osoba nie posiada już takich praw, o osobach nieposiadających uprawnień albo takich, którym prawa zostały cofnięte, oraz o wszystkich uprawnieniach związanych z prowadzeniem samochodów różnego typu. Dzięki temu jest o wiele łatwiejszy dostęp przy sprawdzaniu danego kierowcy i skuteczność wykrywania przestępstw w ruchu drogowym jest większa.

Dla kogo jest CEPIK i kto ma obowiązek uzupełniać dane w nim zawarte?

Niezwykle ważne jest to, by CEPIK, czyli nasz system ewidencyjny kierowców i pojazdów był regularnie uaktualniany. Dlatego w kontekście zarządzania systemem określono podmioty zobowiązane do przekazywania informacji i ich zmian. Są to wydziały komunikacji w starostwach powiatowych, ubezpieczyciele, stacje kontroli pojazdów, a także Policja, Inspekcja Transportu Drogowego i inne służby drogowe. Te podmioty mogą także korzystać z systemu, ale w ograniczonym zakresie mają do niego dostęp także obywatele.

Korzystaj z CEPIK-a i wiedz więcej

CEPIK to system dostępny na przykład przy zakupie samochodu. Warto więc poszukać o nim więcej i dowiedzieć się, jak łatwo skorzystać z ogromu informacji, które cały czas są tam przetwarzane.

Komentarze są wyłączone.