Zakup auta uzywanego – jakie czynnosci wykonac pozniej
Zakup auta używanego – jakie czynności wykonać później?
8 października, 2020
Czym sie kierowac przy zakupie auta

Zakup auta u autobrokera – czym należy się kierować

Mówi się czasem, że lepiej źle jechać niż dobrze iść. I choć może powiedzenie to jest nieco kontrowersyjne,
może nawet bulwersujące, a sam fakt tejże złej jazdy – cokolwiek to oznacza – dla wielu byłby nie do przyjęcia,
to jednak jest w tym coś prawdziwego.
Samochód stał się dziś narzędziem, bez którego przeciętny Kowalski zwyczajnie nie potrafi funkcjonować.
Zawozi nas do pracy, do kina, do szkoły, transportuje ciężkie torby z zakupami, czasami wywozi bezużyteczne stare meble, a okazjonalnie pozwala nam mniej lub bardziej komfortowo dojechać na urlop. Krótko mówiąc, jest naszym niezastąpionym towarzyszem podróży.
Nie każdy z nas jest zagorzałym automaniakiem, spędzającym przy samochodzie każdą wolną chwilę,
za to wszyscy powinniśmy zadbać o to, aby czuć się w nim pewnie i komfortowo. To przecież bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo nasze oraz innych użytkowników dróg. Przejdźmy więc do konkretów.

Oto kilka przydatnych rad dla kupującego swoje wymarzone auto:

1. Określ swój budżet – podstawowa kwestia, dzięki której jesteśmy w stanie orientacyjnie oszacować,
na jaki samochód możemy sobie pozwolić. Ceny aut zależą od wielu czynników, takich jak choćby wiek pojazdu, segment, do którego jest zaliczany, czy bezawaryjność podzespołów.

2. Zdecyduj, jak duże auto jest Ci potrzebne – nie każdy z nas jest Robertem Kubicą i nie każdy pewnie czuje się, jeżdżąc po zakorkowanych miastach. Manewrowanie pięciometrową limuzyną w poszukiwaniu miejsca parkingowego pod galeriami handlowymi może skończyć się więc stłuczką, a w najlepszym wypadku wzrostem ciśnienia tętniczego krwi.

3. Zwróć uwagę na rok produkcji – nie jest tajemnicą, że to co nowe, statystycznie ma mniejsze szanse na to,
że się zepsuje. Dodatkowo producenci aut ciągle udoskonalają swoje wozy, stosując zaawansowane technologie,
co przekłada się choćby na przyjemność z jazdy oraz bezpieczeństwo.

4. Benzyna czy diesel – każda z jednostek silnikowych ma swoje wady i zalety. Pojazdy napędzane silnikiem benzynowym raczej sprawdzą się w miastach, diesle zaś doskonale znoszą duże autostradowe przebiegi.
Dodatkowo można rozważyć technologię LPG i CNG, pozwalające zaoszczędzić na paliwie, a także przyszłość motoryzacji – samochody hybrydowe oraz w pełni elektryczne.

5. Stan techniczny pojazdu – kluczowa kwestia. Nawet wiekowe auto może okazać się prawdziwym rarytasem, choć takie zwykle sprzedają się w mgnieniu oka. Za to wiele świeżych samochodów jest w gruncie rzeczy jeżdżącymi złomami. Dlatego warto przy zakupie dokładnie obejrzeć samochód, pomierzyć grubość lakieru, sprawdzić czy nie ma wycieków, osłuchać pracę jednostki napędowej i jej osprzętu.
Większość z nas kupuje samochód raz na kilka lat. Trzeba pamiętać, że ciągle jeszcze zdarzają się nieuczciwi sprzedający, którzy próbują ukryć wady auta. Aby nie stracić oszczędności, nigdy nie kupujmy w pośpiechu i nie wierzmy w każde zapewnienie właściciela. Najlepiej przed podpisaniem umowy podjechać do ASO lub na stację kontroli pojazdów w celu oględzin i weryfikacji stanu technicznego. Lepiej stracić sto lub dwieście złotych
niż kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy.
Podobno charakter auta powinien współgrać z osobowością jego właściciela. Ktoś żądny wrażeń, zachwycający się brzmieniem potężnego silnika, z pewnością nie może kupić czegoś nudnego. Za to osoba potrzebująca samochodu
na codzienne dojazdy, zadowoli się niewiele palącym, dobrze utrzymanym egzemplarzem. Nie pozostaje nic innego, jak tylko życzyć wszystkim udanych zakupów!

Komentarze są wyłączone.