Najtrwalsze benzynowe jednostki napedowe
Najtrwalsze benzynowe jednostki napędowe
1 października, 2020
Jak ochronic samochod przed gradem
Jak ochronić samochód przed gradem? Największa zmora każdego kierowcy
3 października, 2020
Diesel czy benzyna – jaka jednostke wybrac

Stając przed koniecznością zakupu auta, najczęstszym dylematem jest decyzja o tym, jaki silnik wybrać. Są ludzie, którzy od lata jeżdżą konkretnym modelem i nie wyobrażają sobie zmiany. Dla innych jest to sprawa mało istotna. Co warto uwzględnić, gdy trzeba dokonać wyboru jednostki napędowej?

Pomyśl o swoich potrzebach

Zastanawiając się nad wyborem silnika, bardzo ważne jest udzielenie odpowiedzi na pytania: jakie odległości będzie pokonywać auto i w jakich warunkach? Dostosowanie jednostki do tych kryteriów bezpośrednio rzutuje na jej prawidłową eksploatację i żywotność. Jeśli w grę wchodzą codzienne długie trasy poza miastem, warto wziąć pod uwagę diesla. Odczuje się wtedy jego zalety. Te jednostki od dawna były projektowane właśnie do takich okoliczności. I w nich sprawują się najlepiej.

Charakterystyka jednostek wysokoprężnych

Niskie spalanie i wysoka żywotność – to cechy, które od lat mocno pasowały do „ropniaków”. Aby skorzystać z tych oczywistych zalet, trzeba odpowiednio traktować silnik. Jazda po mieście, w korkach i pokonywanie krótkich dystansów nie są odpowiednie dla tych pojazdów. Dlaczego? Jednostki zasilane olejem napędowym mają to do siebie, że zdecydowanie wolniej osiągają temperaturę roboczą. W tym czasie nie powinno się używać w nich zbyt wysokich obrotów.

Obecne modele diesla posiadają również turbosprężarki. Prawidłowa ich eksploatacja wymusza studzenie silnika przed wyłączeniem zapłonu. W przypadku częstych postojów element ten może być mocno narażony na zużycie. Długie trasy pokonywane ze stałą prędkością sprzyjają natomiast wykorzystaniu pełnego potencjału jednostek wysokoprężnych. Zastanawiając się jaki silnik do auta wybrać, warto wziąć więc pod uwagę przeznaczenie jednostek diesla.

Kiedy sprawdzi się silnik benzynowy

Są kierowcy, dla których sam charakterystyczny dźwięk pracy jednostki diesla jest nie do przyjęcia. Walory akustyczne nie będą jednak tu brane pod uwagę. Podczas eksploatacji nie mają większego znaczenia. Z jakich jeszcze względów warto zdecydować się na „benzyniaka”? Przede wszystkim są to silniki, które będą zdawać egzamin nie tylko w mieście, ale również podczas dłuższych tras. Obecnie konstruktorzy umieszczają w nich skrzynie biegów z 6-cioma przełożeniami, co pozwala osiągać prędkości autostradowe przy niskich obrotach silnika. Obniża to spalanie i poziom hałasu wewnątrz.

Jeśli auto będzie poruszało się po mieście, dobrze jest wybrać model z małym silnikiem benzynowym. Nie odczuje się jego niewielkiej mocy ze względu na brak potrzeby osiągania wysokich prędkości. Można wyposażyć go w zasilanie gazem, co również obniży koszty. Trzeba również pamiętać, że coraz więcej dużych miast rozważa wprowadzenie zakazu wjazdu dla aut z silnikiem diesla.

Jak wybrać dobry silnik

To pytanie nurtuje wielu przyszłych nabywców aut. Poza charakterystyką i przeznaczeniem danych silników trzeba wziąć pod uwagę jego pojemność. To istotny czynnik mający wpływ na ponoszone koszty, ale także komfort podróży. Wielu doświadczonych kierowców jest zgodnych, że nie zawsze rodzaj zasilania jest kluczowy, a obecny stan techniczny. Warto właśnie takich modeli poszukiwać.

Komentarze są wyłączone.