Diesel czy benzyna – jaka jednostke wybrac
Diesel czy benzyna – jaką jednostkę wybrać?
2 października, 2020
Jak zarejestrowac samochód online
Jak zarejestrować samochód online?
4 października, 2020
Jak ochronic samochod przed gradem

Nawet jeśli nasz samochód jest garażowany na naszej posesji czy w miejscu pracy, nietrudno narazić go na szkody wywołane przez grad. Wystarczy chociaż na pięć pechowych minut zostawić auto pod sklepem, restauracją czy domem znajomego, by zastać je po chwili opadów porysowane, z uszkodzeniami szyby czołowej i wgnieceniami na karoserii. Naprawa gradowych szkód, za względu na ich rozmieszczenie na całej powierzchni samochodu „z lotu ptaka”, może nas słono kosztować. Podpowiadamy, jak zabezpieczyć auto, by uniknąć tego typu wydatku.

Garażowanie samochodu przy braku… garażu

Niestety nie wszyscy możemy cieszyć się posiadaniem garażu na naszej posesji, możliwości na jego dobudowanie też bywają znikome. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad postawieniem niewielkiej samochodowej wiaty ogrodowej, która albo może przylegać do budynku, albo być wolnostojącą „budowlą”. Wystarczą cztery lub dwa (w przypadku dobudowania do ściany domu) słupy, na których umieścimy drewniany czy blaszany dach – i niedrogie, proste miejsce do ochrony naszego pojazdu jest gotowe.

W każdej sytuacji miejmy na uwadze prognozę pogody. Jeśli widzimy, że tego dnia mają wystąpić opady gradu, zadbajmy o to, by zawsze pozostawić pojazd w bezpiecznym miejscu; ten rodzaj opadów przychodzi często nagle, bez większego uprzedzenia i od pierwszej sekundy bywa wyjątkowo zacięty. Przezorny zawsze ubezpieczony, korzystajmy więc z parkingów podziemnych w centrach handlowych i, udając się do miejsca, w którym takowego brak, pozostawiajmy pojazd zaparkowany gdzieś dalej, pod jakimkolwiek zadaszeniem.

Zabezpieczenie samochodu w każdym miejscu: plandeka

Łatwo jest powiedzieć, że wszędzie można znaleźć jakieś zadaszenie, trudniej je jednak znaleźć. W takiej sytuacji ciekawym rozwiązaniem jest plandeka z amortyzacją; możemy mieć ją w bagażniku w każdej chwili i w każdej sytuacji rozciągnąć nad samochodem. Miękka powłoka amortyzacyjna ochroni karoserię przed uderzeniami lodu, a sama plandeka, występująca także w wersji pokrowca antygradowego, jest wyjątkowo odporna na promienie UV i wszelkie inne warunki atmosferyczne, a więc również intensywne opady deszczu czy śnieżycę. Sprawdzi się przez cały rok w przeróżnych sytuacjach, przy czym jest bardzo prosta w montażu. Zakup takiej plandeki to od 100 do kilkuset złotych, także zdecydowanie mniej, niż wynosi kwota widniejąca na fakturze za usunięcie gradowych szkód z pojazdu.

Awaryjne rozwiązania na gradobicie

Nie kupiliśmy jeszcze plandeki, nie mamy zadaszenia, zaczęły się lodowe opady – co teraz? Jak uchronić samochód przed gradobiciem? W takiej sytuacji pomogą nam zwykłe przedmioty codziennego użytku, takie jak gruby koc czy kołdra. Wystarczy ciasno rozpiąć je na pojeździe i przyczepić drzwiami, maską oraz pokrywą bagażnika, by w dużej mierze uchronić szyby i karoserię przed głębokimi uszkodzeniami. Ich miękka powierzchnia spokojnie odbije nawet najmocniej zacinający grad. Jeśli jednak spóźnimy się i już zauważymy pierwsze uszkodzenia, a przede wszystkim pęknięcia czy stłuczenia szyb, skupmy uwagę właśnie na nich – odpowiednio je zabezpieczmy, by woda nie wlatywała do samochodu.

Komentarze są wyłączone.