Jak ochronic samochod przed gradem
Jak ochronić samochód przed gradem? Największa zmora każdego kierowcy
3 października, 2020
Automatyczna czy manualna skrzynia biegow – na co się zdecydowac
Automatyczna czy manualna skrzynia biegów – na co się zdecydować?
5 października, 2020
Jak zarejestrowac samochód online

Ilość usług możliwych do zrealizowania przez Internet stale rośnie. To już nie tylko wygodna opcja na zrobienie zakupów spożywczych czy zamówienie części do samochodu, ale także samodzielne rozliczanie PIT, odnowienie/zawarcie umowy abonenckiej, złożenie wniosku o uzyskanie dowodu osobistego, a nawet zarejestrowanie samochodu. Co ciekawe, ta ostatnia opcja odnosi się do wszystkich typów rejestracji – zarówno nadania pierwszej, jak i przerejestrowania. Co trzeba zrobić, by zarejestrować pojazd przez Internet?

Rejestracja samochodu przez Internet w Polsce – główne zasady

Aby dokonać rejestracji naszego pojazdu bez wychodzenia z domu, musimy przede wszystkim zweryfikować czy właściwy dla nas Urząd Miejski dysponuje elektroniczną skrzynką podawczą. Jeśli odpowiedź jest twierdząca, należy w kolejnym kroku założyć konto w systemie ESP, przy czym wymagane będzie również posiadanie profilu zaufanego możliwego do utworzenia na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji. Nasze konto będzie podlegało weryfikacji; jeśli przejdzie ją pozytywnie, dopiero wówczas uzyskamy możliwość złożenia wniosku o rejestrację pojazdu online. Akceptacja nie odbędzie się oczywiście w przeciągu paru minut, należy więc uzbroić się w cierpliwość.

Czy do złożenia wniosku przez Internet są potrzebne jakiekolwiek dokumenty?

Znajomość wszystkich danych swoich i pojazdu na pamięć nie zwalnia nas z obowiązku przygotowania kilku dokumentów do zarejestrowania pojazdu. Nie musimy się jednak obawiać o konieczność dostarczenia ich do urzędu samodzielnie; cały proces odbędzie się w sieci.

Do zarejestrowania pojazdu przez Internet wystarczą skany dowodu tożsamości właściciela, dowodu zakupu oraz karty pojazdu (w przypadku jej posiadania). „Papierologii” jest więc niewiele, przy czym forma dostarczenia dokumentów jest naprawdę wygodna; wystarczy załączyć je w odpowiednim miejscu systemu. Zwróćmy oczywiście szczególną uwagę na to, by wszystkie skany były wyraźne, w pełni czytelne i zawierały zarówno rewersy, jak i awersy dokumentów.

Ile zapłacimy za rejestrację pojazdu online?

Koszty związane z zarejestrowaniem pojazdu bez wychodzenia z domu niczym się nie różnią od tych poniesionych w trakcie osobistej wizyty w urzędzie. Nie zapłacimy więc ani więcej, ani mniej. Różnica będzie polegała przede wszystkim na wygodzie: płatności także dokonamy przez Internet. Do urzędu nie będziemy musieli się udać nawet po odbiór tablic rejestracyjnych; możemy otrzymać je pocztą, choć w tym przypadku należy oczywiście uzbroić się w cierpliwość. Jeśli nie chcemy czekać – możemy odebrać je samodzielnie.

Rozwój technologii pozwala nam więc poniekąd na wyrobienie dowodu rejestracyjnego przez Internet, choć oczywiście nie otrzymamy go w formie elektronicznej. Nawet jeżeli zdecydujemy się na osobisty odbiór tablic i dokumentów, najbardziej żmudną część procesu wykonamy w wygodnych, domowych warunkach, bez stania w kolejkach. Czy taka forma składania wniosku jest szybsza? Biorąc pod uwagę konieczność założenia odpowiednich profili w sieci i oczekiwania na ich weryfikację – prawdopodobnie nie, z pewnością jednak podnosi komfort.

Komentarze są wyłączone.