Automatyczna czy manualna skrzynia biegow – na co się zdecydowac
Automatyczna czy manualna skrzynia biegów – na co się zdecydować?
5 października, 2020
Sprawdzony-sposob-na-szybka-sprzedaz-auta
Sprawdzony sposób na szybką sprzedaż auta
6 października, 2020
Samochody hybrydowe – czy warto se na nie zdecydowac

Jeszcze niedawno słyszeliśmy, że są przyszłością naszych dróg, a już są ich teraźniejszością. Pojazdy hybrydowe coraz liczniej opanowują polskie ulice, co rodzi wśród decydujących się na nowy samochód pytanie: czy warto w nie zainwestować? Sprawdźmy, jakie są główne zalety samochodów łączących moc silnika spalinowego z elektrycznym.

Silniki, które mówią „tak!” Matce Naturze

Stajemy się coraz bardziej świadomi problemów związanych ze środowiskiem naturalnym. Decydujemy się na zakup samochodu z napędem hybrydowym właśnie między innymi ze względu na ekologię. Bezsprzecznie odczujemy różnicę w stosunku do „klasycznych” pojazdów; podczas postoju silnik spalinowy nie będzie pracował, dzięki czemu nie wyemitujemy do powietrza żadnych toksycznych substancji. Tak samo w przypadku wolnej jazdy; wówczas samochód również pracuje wyłącznie na silniku elektrycznym. Spalinowy uaktywnia się w trakcie gwałtownego przyspieszania. Nie możemy powiedzieć, by emisja spalin była w przypadku tego rozwiązania zerowa, jednak rzeczywiście jest zdecydowanie ograniczona.

Czy jazda samochodem hybrydowym rzeczywiście jest droższa?

Nie trzeba długo szukać, by usłyszeć lub przeczytać informację, że pojazdy hybrydowe są zabawkami dla bogatych. Wskazuje się między innymi wysokie koszty związane z koniecznością wymiany baterii. Rzeczywiście, zakup nowej baterii w autoryzowanym serwisie może być kosztowny, oscyluje bowiem między 8 a 15 tysięcy złotych; to nie są niskie kwoty, na które możemy pozwolić sobie w każdej sytuacji awaryjnej.

Pamiętajmy jednak o tym, że wymiana akumulatora w hybrydzie nie zawsze jest konieczna; najczęściej wystarczy jego regeneracja. Tutaj ceny zaczynają od 1500 zł, a kończą na 3500 zł, zależnie od producenta. Koszt odnowienia baterii wiąże się też oczywiście z naszym stopniem dbałości o samochód. Każdy ignorowany komunikat o błędzie wiąże się z dodatkowym uszkodzeniem ogniw akumulatora, co generuje kolejne elementy konieczne do wymiany, a więc zwiększa rachunek. Im szybciej zareagujemy, tym mniej zapłacimy. Sama trwałość akumulatorów nie jest również tak niska, jak można usłyszeć; ponownie zależy to oczywiście od producenta, waha się jednak od 150 do 300 tys. km. przebiegu i po tym czasie może wymagać regeneracji. Co więcej, na baterie otrzymujemy oczywiście gwarancję; nawet na 10 lat.

Samochody hybrydowe – a więc warto czy nie warto?

Z pewnością nie musimy się obawiać, że przejście za kierownicę samochodu hybrydowego z benzynowego będzie wymagało ponownej nauki jazdy; nie odczujemy znacznej różnicy. Poza oczywistą niższą emisją spalin i poziomem generowanego hałasu. Jeśli naszą wątpliwość wzbudzają informacje o tym, że takie pojazdy są po prostu powolne – spokojnie, na samym silniku elektrycznym rozpędzimy się i do 150 km/h (w przypadku BMW i3 REx). Nie trzeba ich też często ładować, co więcej, niektóre w ogóle nie mają takiej możliwości (jak na przykład Prius); energia generowana jest między innymi na skutek hamowania, są więc samowystarczalne. Jeśli jednak upatrzony przez nas model będzie wymagał ładowania, możemy tego dokonać nawet w naszym własnym garażu, nie musimy udawać się do specjalnego punktu.

Samochody hybrydowe z pewnością są rozwiązaniem, które warto przetestować. Niższa emisja spalin, wygoda, wyczuwalny spadek wibracji generowanych przez silnik, szeroki wybór modeli, brak konieczności nauki jazdy od początku – to tylko kilka z wielu zalet, które odczuje każdy użytkownik tego typu pojazdu.

Komentarze są wyłączone.