Czym jest program CEPIK i jak pomaga kierowcom
Czym jest program CEPIK 2.0 i jak pomaga kierowcom?
7 października, 2020
Czym sie kierowac przy zakupie auta
Czym się kierować przy zakupie auta?
9 października, 2020
Zakup auta uzywanego – jakie czynnosci wykonac pozniej

Dla wielu kierowców zakup auta to chleb powszedni. Są jednak osoby, które dopiero co nabyły uprawnienia i stoją przed decyzją zakupu pierwszego wymarzonego auta. Jeśli biorą za cel pojazd używany, to powinny wiedzieć, co zrobić po sfinalizowaniu transakcji.

Od czego zacząć?

Kwestią priorytetową jest ustalenie ważności polisy OC. Jej brak skutkuje nałożeniem wysokich kar. Warto zainteresować się jak długo ważne jest ubezpieczenie i pilnowanie terminu jego upłynięcia. Nie jest ono generowane automatycznie w przypadku zmiany właściciela pojazdu. Gdy auto używane ma OC wykupione na pół roku, można renegocjować umowę. Warto skorzystać z tej opcji, jeśli ma się lepsze warunki.

Kolejnym krokiem w momencie zakupu auta używanego jest opłacenie wymaganego podatku PCC–3. Jest to zazwyczaj 2% wartości auta, na podstawie kwoty z umowy kupna-sprzedaży. Na rozliczenie się z urzędem skarbowym jest czas do 14 dni, a datą początkową jest ta z dokumentu uprawniającego do nabycia samochodu. Jeśli kupuje się pojazd od firmy, obowiązek podatkowy nie jest wymagany.

Trzecią rzeczą jest przerejestrowanie pojazdu. Dotychczas nie był to wymóg, jednak od początku 2020 roku, niewykonanie tej czynności w przeciągu 30 dni, skutkuje karą do 1000 zł. Należy w tym celu odwiedzić odpowiedni wydział komunikacji i przedłożyć plik dokumentów wraz z tablicami rejestracyjnymi auta używanego. Ich lista dostępna jest w internetowym informatorze większości wydziałów. Pozwoli to na sprawne przerejestrowanie samochodu.

Jeśli sprowadzamy auto z niemiec warto zainteresować się całą procedurą rejestracji takiego samochodu oraz można je sprawdzić za pomocą raportu Vin w serwisie takim jak np. AutoDNA.pl

Kwestie techniczne

Poza formalnościami związanymi z zakupem aut używanych koniecznością jest wizyta w warsztacie. W jakim celu? Podstawową czynnością jest zadbanie o napęd rozrządu. Jeśli sprzedający nie przekazał wiarygodnego dowodu na to, że elementy te są zdatne do dalszej eksploatacji, nie warto ryzykować. Uszkodzenie któregokolwiek elementu powoduje ogromne straty finansowe i konieczność generalnego remontu jednostki.

W silnikach aut używanych po zakupie należy wymienić również olej silnikowy, przekładniowy, płyn chłodniczy, czynnik chłodzący klimatyzacji i filtry. Niektóre z nich mogą wydawać się zbędne, jednak zaniedbania w tych dziedzinach mogą słono kosztować. Dlatego warto uwzględnić w budżecie auta te prace, by zakupiony pojazd używany działał właściwie.
Wizyta na stacji diagnostycznej nie pociąga za sobą dużych kosztów, a może wykryć wady układu hamulcowego, jezdnego lub zawieszenia. W przypadku ich wykrycia dobrze jest wymienić wadliwe elementy. Pozwoli to cieszyć się bezpieczeństwem podczas jazdy. Zazwyczaj podzespoły te wymienia się w momencie ich zużycia, dlatego przebieg nie zawsze może coś podpowiadać odnośnie do ich stanu. Badanie techniczne jest więc bardzo istotne.

Etap nieobowiązkowy

Końcowym etapem może być diagnostyka komputerowa silnika. Nie jest to rzecz obarczona wysokim kosztem, a w przypadku aut używanych pozwala zapoznać się ze stanem komponentów silnika i jego osprzętu. W wielu autach ręcznie reguluje się luz zaworowy, warto więc zrobić to zaraz po zakupie, by nie ryzykować usterkami i wypadaniem zapłonu. Poprawki lakiernicze lub gruntowny przegląd układu wydechowego to inne istotne kroki, na które decyduje się wielu posiadaczy aut używanych.

Aby jeździć świeżo kupionym autem bez obaw, konieczne jest zadbanie o jego sprawne działanie. Poprzedni właściciel nie musiał dbać o wszystko odpowiednio, dlatego warto upewnić się osobiście, w jakim stanie jest auto.

Komentarze są wyłączone.